8 грудня - Всесвітній день клімату

8 грудня - Всесвітній день клімату. Календар :: Свята та події

Щорічно в усьому світі 8 грудня відзначається Всесвітній день клімату.

Мета – привернути увагу людства до проблеми зміни клімату, основною причиною якої вважають зростання викидів парникових газів внаслідок діяльності людини.

Клімат планети є складною системою, що змінюється в результаті процесів взаємодій між атмосферою, океаном і людиною. Ці елементи перебувають у збалансованій рівновазі, яка нині руйнується за рахунок антропогенної діяльності людини. Відомо, що на формування екологічних проблем і на стан поверхневих вод впливають як природні, так і антропогенні чинники.

Глобальне потепління торкнулось більшості країн світу, зокрема й України, що призводить до виникнення надзвичайних ситуацій. На сьогодні глобальні зміни клімату є проблемою, а їх вплив набуває відчутних масштабів. Зміна клімату вже відбувається і цей процес буде продовжуватись.

Тому, незалежно від того, чи причетна до цього людина чи ні, необхідно вживати заходи з протидії цим змінам, стримувати темпи зростання температури з тим, щоб уникнути небезпечних і незворотних наслідків для навколишнього середовища.

 

Зміна клімату означає коливання глобальних температур та погодних явищ, що виникає з часом.

Клімату властиво змінюватися, однак зараз зміна клімату відбувається внаслідок глобального потепління, яке переважно викликане діяльністю людини, через яку змінюється склад атмосфери. 

Глобальне потепління — це зростання температур, зафіксоване протягом багатьох років

Коли для виробництва енергії спалюють викопні види палива чи розчищають землі для сільського господарства, виділяється CO2, парниковий газ.

Екосистеми моря і суші можуть утримувати цей газ, але коли виділяється більше CO2, ніж вони здатні утримати, це призводить до поступового підвищення температур. 

Зміна клімату може впливати на суспільство, економіку та екосистеми.

Вона може призводити до екстремальних погодних явищ, втрати біорізноманіття, підвищеного ризику для здоров'я та вимушеного переселення людей. 

З наслідками зміни клімату можна боротися за допомогою заходів пом'якшення й адаптації.

Заходи пом'якшення наслідків спрямовані на зниження викидів парникових газів, такі як перехід до відновлюваних джерел енергії, наприклад, сонячної, та зменшення обсягу спалюваного викопного палива.

Заходи адаптації спрямовані на управління ризиками наслідків зміни клімату, наприклад, створення стійкої інфраструктури. 

Боротьба зі зміною клімату — відповідальність кожного

Заходи з пом'якшення наслідків та адаптації можуть бути прийняті на національному, міжнародному рівні, але деякі зміни можливі на індивідуальному рівні.

Сюди може належати використання громадського транспорту чи зміна споживчих звичок.

Але цього недостатньо, щоб знизити всі ризики зміни клімату, тому настільки важливо, щоб уряди брали на себе зобов'язання та приймали відповідні регуляторні акти. 

Також пропонуємо вашій увазі цікавий матеріал про шкоду клімату, завдану внаслідок воєнних дій на сайті Екодії:  Шкода клімату, завдана війною росії в Україні за 18 місяців – Екодія (ecoaction.org.ua)